Obecne nabory wniosków Interreg Europa Środkowa (trwa do 25 stycznia 2018) i Interreg Region Morza Bałtyckiego (trwa do 9 kwietnia 2018) mogą stanowić ostatnią szansę na uzyskanie wsparcia z ww. programów w latach 2014 – 2020. W związku z tym Ministerstwo Rozwoju przygotowało dla polskich instytucji narzędzia ułatwiające skorzystanie ze środków unijnych.

Aby wesprzeć instytucje w poszukiwaniu zagranicznych partnerów (lub dołączaniu do tworzonych w Europie projektów), MR opracowało formularze, w których polska instytucja może przedstawić własną ofertę współpracy. Dystrybucją otrzymanych ofert zajmie się również MR (Krajowe Punkty Kontaktowe programów - dane do kontaktu w formularzach).

Kilka ważnych informacji dot. w/w konkursów:
  • Transnarodowe programy Interreg Europa Środkowa oraz Interreg Region Morza Bałtyckiego są dostępne dla instytucji publicznych i prywatnych z całej Polski.
  • O dofinansowanie mogą się ubiegać władze i instytucje centralne, władze regionów, miast, gmin i powiatów, uczelnie państwowe i prywatne, jednostki B+R, instytuty, agencje i parki rozwoju, fundacje, centra doradztwa rolniczego, parki krajobrazowe, porty lotnicze, regionalne biura planowania przestrzennego,organizacje pozarządowe, przedsiębiorstwa i inne instytucje (warunek: osobowość prawna).
  • Tematyka programów obejmuje szeroko pojętą innowacyjność (w tym m.in. społeczną, sektor kreatywny), gospodarowanie zasobami naturalnymi i kulturowymi, transport, strategie niskoemisyjne.
  • Oba programy umożliwiają działania pilotażowe.
  • Polscy partnerzy publiczni i prywatni mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości do 85% poniesionych wydatków kwalifikowalnych.
  • Dzięki projektom partnerzy finansują m.in. personel i usługi świadczone przez ekspertów i firmy zewnętrzne.
Formularze do pobrania:

1. Form for the Polish institutions looking for partners in the Interreg Baltic Sea Region programme.

2. Form for the Polish institutions looking for partners in the Interreg Central Europe programme.

Wypełniony/e formularz/e należy przesłać do p. Anny Stol z Departamentu Współpracy Terytorialnej w Katowicach na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., lub należy kontaktować się pod nr tel: (32) 253 9008 17.