Fundacja na rzecz Nauki Polskiej w ramach programów TEAM-TECH Core Facility i Core Facility Plus oferuje granty dla zespołów badawczych realizujących projekty, których celem jest powstanie lub rozwój usługi z wykorzystaniem dostępnej aparatury badawczej i świadczenia tej usługi na zasadach rynkowych.

Wnioski na realizację projektu w Polsce mogą składać naukowcy z całego świata, którzy posiadają co najmniej stopień naukowy doktora i mają doświadczenie w stosowaniu konkurencyjnych metod badawczych, realizowaniu usług badawczych czy obsłudze zaawansowanych urządzeń badawczych. Projekty mogą być prowadzone przez jednostki naukowe lub przedsiębiorstwa w Polsce.

Zespoły powinny składać się przede wszystkim z młodych badaczy: studentów, doktorantów lub młodych doktorów. W przypadku Core Facility osoby do zespołu dobierane są w drodze otwartego konkursu na etapie realizacji projektu. Natomiast w przypadku Core Facility Plus 2–3 osobowy skład zespołu powinien być zaproponowany już na etapie składania wniosku.

Wysokość standardowego grantu wynosi około:

• 3,5 mln PLN – w Core Facility
  • 1,5 mln PLN – w Core Facility Plus

Projekty powinny trwać do:

·         3 lat (z możliwością przedłużenia) – w Core Facility

·         18 miesięcy – w Core Facility Plus

Poziom dofinansowania projektu wynieść może do 100% w przypadku jednostek naukowych lub – w przypadku projektów z pomocą publiczną – do 80% całkowitej wartości projektu.

Przykładowe typy wydatków kwalifikowalnych: wynagrodzenia, szkolenia, zakup materiałów, zakup know-how, koszty wykorzystania aparatury.

Szczegółowe informacje o programach dostępne są na stronach:

Ponadto informacji o programach udziela koordynator programu, dr inż. Dariusz Łukaszewski, tel. 22 311 84 25, e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.